Magazynowanie jest jednym z najważniejszych procesów w logistyce. Aby przebiegało sprawnie, musi być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami. Sprawdź, na czym polega proces magazynowania!
Magazynowanie towarów krok po kroku
Proces magazynowania towarów wymaga dobrej organizacji i odpowiedniej strategii. Odbywa się etapowo i jest uporządkowany, co sprzyja zachowaniu odpowiedniego poziomu usług świadczonych przez profesjonalne centra magazynowe. Magazynowanie składa się z kilku następujących po sobie etapów od wejścia towaru do magazynu aż do jego opuszczenia. Najważniejsze fazy procesu magazynowania to:
-
przyjęcie towaru,
-
składowanie,
-
kompletacja zamówienia,
-
wydanie towarów z magazynu.
Na każdym etapie wszystkie czynności muszą być skrupulatnie kontrolowane. Dzięki dobrej synchronizacji i automatyzacji logistyki magazynowej można skrócić czas potrzebny do wykonania poszczególnych zadań. Sporządzana jest też stosowna dokumentacja dotycząca przepływu towarów. Dzięki temu można szybko wyłapać ewentualne nieścisłości i zapewnić najwyższą jakość obsługi. W tym czasie przestrzegane są zasady magazynowania towarów dotyczące rozmieszczenia ładunku na terenie hali magazynowej.
Rozładunek i przyjęcie towarów na magazyn
Wszystkie momenty przemieszczania się towaru muszą zostać odpowiednio udokumentowane. Na początkowym etapie, czyli po przetransportowaniu towarów do magazynu przeprowadzana jest kontrola jego jakości i ilości. To rozpoczyna proces magazynowania.
Przed przyjęciem towaru pracownicy centrum magazynowego sprawdzają, czy rodzaj i ilość ładunku przedstawione w dokumentacji zgadzają się ze stanem faktycznym. Weryfikowane są też warunki, w jakich był transportowany towar. Jest to niezbędne, by upewnić się, że w czasie transportu nie doszło do pogorszenia jakości ładunku lub do obniżenia jego wartości. Pracownicy analizują dostawę pod kątem ewentualnych uszkodzeń opakowania lub ich zawartości. Dostarczony do magazynu ładunek musi być kompletny i nieuszkodzony.
Po rozładunku towar następnie podlega sortowaniu i jest przemieszczany na terenie magazynu w odpowiednie miejsca. Tam będzie on przechowywany na odpowiednich półkach. Elementem tego etapu może być także paletyzacja ładunku, który przyjechał na innych nośnikach. Ułatwia to składowanie i usprawnia proces przemieszczania towaru.
Etap składowania na magazynie
Po sporządzeniu dokumentacji przyjęcia towaru, ładunek jest umieszczany na półkach i regałach w magazynie. Przemieszczany jest z zachowaniem środków bezpieczeństwa za pomocą odpowiednich maszyn lub jednego środka transportu. Temperatura i wilgotność powietrza panujące na terenie hali magazynowej w trakcie przechowywania towarów są na bieżąco monitorowane, by zapewnić optymalne warunki. W przypadku towarów takich jak artykuły spożywcze, sprawdzana jest ich data przydatności do spożycia, co ułatwia klientom magazynu kontrolowanie stanu zapasów i zarządzanie składowanymi produktami.
Przygotowanie towaru do wysyłki
Gdy etap magazynowania zbliża się ku końcowi, towar jest przygotowywany do dalszej drogi. Na tym etapie możliwe jest konfekcjonowanie, czyli pakowanie i przygotowywanie ładunku do wysyłki. Przykładem takich działań może być zmiana opakowań zbiorczych na mniejsze lub tworzenie zestawów według wskazówek klienta. Jest to też czas na etykietowanie oraz metkowanie, czyli oznaczanie opakowań z produktami, co znacznie ułatwia pracę w późniejszym czasie.
Kompletacja zamówienia i weryfikacja jej poprawności
Złożenie zamówienia w magazynie skutkuje rozpoczęciem jego kompletacji. Następuje wtedy odszukanie wybranych produktów w magazynie. Po zlokalizowaniu towar jest przemieszczany w jedno miejsce. Następnie może być dodatkowo pakowany na palety lub do paczek.
Na tym etapie dokonywana jest dokładna weryfikacja zgromadzonych produktów z zamówienia, przede wszystkim ich ilości, rodzaju i serii. Aby to ułatwić, używa się specjalnego informatycznego systemu do obsługi magazynu. Automatyzacja procesów magazynowych przyspiesza znacznie pracę na każdym etapie i pomaga wyeliminować błędy. Dzięki optymalizacji kompletacja zamówienia przebiega sprawniej.
Następnie towar jest zabezpieczany do transportu. Najczęściej w tym celu stosuje się folię stretch lub bindowanie taśmą polietylenową. Takie działanie służy unieruchomieniu ładunku na palecie. Skutecznie zapobiega przemieszczaniu się i ułatwia załadunek, transport oraz rozładunek. Rodzaj zastosowanego zabezpieczenia zależy od typu ładunku, jego wielkości oraz ciężaru, a także od nośnika, na jakim się znajduje. Tak zabezpieczone towary można bezpiecznie przemieszczać na wózkach paletowych i wózkach widłowych. Mogą być też przenoszone przy pomocy windy samochodowej.
Przygotowanie dokumentacji przewozowej
Ważnym etapem przygotowania towaru do wydania jest sporządzenie kompletnej dokumentacji przewozowej. W tym celu na ładunku umieszcza się specjalną etykietę zawierającą informacje dotyczące adresata przesyłki. Dane te są niezbędne do tego, by kurier mógł sprawnie dostarczyć paletę lub paczkę z towarem. Dokumentacja przewozowa jest konieczna do tego, by zakończyć dostawę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości służy ona do weryfikacji poprawności zamówienia i jest podstawą do ewentualnych dalszych roszczeń. Na tym etapie informacja dotycząca planowanego terminu dostawy zostaje przekazana klientowi i odbiorcy.
Wydanie towaru z magazynu i załadunek
Wydanie zamówionych towarów z magazynu następuje w ustalonym wcześniej terminie. Ładunek jest dokładnie pakowany i zabezpieczony do transportu. Na tym etapie generowane jest też pokwitowanie wydania towaru z magazynu. Automatyzacja załadunku dodatkowo usprawnia proces i zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Wraz z momentem opuszczenia hali magazynowanie towaru dobiega końca i rozpoczyna się jego transport na wskazany adres. Na tym etapie kończy się proces magazynowania.
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego towaru i skorzystaj z usług profesjonalnego centrum magazynowego. Specjaliści zapewnią najwyższą jakość obsługi, zajmą się sortowaniem i konfekcjonowaniem magazynowanych produktów, a także zadbają o przygotowanie kompletnej dokumentacji.
Magazynowanie a wyposażenie magazynu
W przestrzeni magazynowej liczą się ergonomia, precyzja i bezpieczeństwo. Wyposażenie musi umożliwiać szereg operacji logistycznych. W procesie magazynowania konieczne są:
-
wszelkiego typu regały,
-
systemy napędzane,
-
wózki podnośnikowe,
-
linie transportowe.
Uzupełnieniem są wózki widłowe umożliwiające szybkie przemieszczanie ciężkich ładunków na niewielkich odległościach. Doskonale sprawdzają się do składowania towarów czy rozładunku z pojazdu. Oprócz tego stosowane są również ciągniki magazynowe, gdy magazynowanie wymaga przemieszczania towarów na większe odległości w obrębie magazynu.
Dla zwiększenia szybkości pracy i unikania błędów ludzkich stosuje się nowoczesne urządzenia eksploatacyjne magazynowania. Mowa o automatycznych systemach, gdzie magazynowanie jest na bieżąco monitorowane. Strefy składowania i kompletacji są optymalizowane pod kątem szybkiej obsługi towarów. Dzięki zastosowania najnowszych technologii procesy magazynowania są prowadzone bez przestojów, szybciej i bezpieczniej.
Rodzaje magazynów
Zanim towar znajdzie się w ośrodkach zapotrzebowania konsumpcyjnego, należy uwzględnić jego charakterystykę i przeprowadzić magazynowanie we właściwej strefie. Oto jakie typy magazynów wyróżniamy:
Magazyny otwarte i zamknięte
W magazynach otwartych możliwe jest składowanie towarów niewrażliwych na warunki atmosferyczne (materiały budowlane). Obniżają koszty magazynowania, ale nie sprawdzają się dla wymagających towarów. Natomiast magazynowanie towarów wrażliwych realizowane jest w odpowiednich warunkach dostępnych tylko w magazynach zamkniętych. Można w nich dopasować temperaturę oraz wilgotność dopasowane do optymalnych warunków przechowywania.
Magazyny specjalistyczne
Tu realizuje się magazynowanie towarów niebezpiecznych, o specyficznych wymaganiach oraz importowanych. W magazynowaniu towarów pomagają przestrzenie chłodnicze, strefy na materiały chemiczne oraz magazyny celne.
Dlaczego magazynowanie ma strategiczne znaczenie?
Magazynowanie to podstawowy element przepływu produktów. Jest niezbędne w każdym łańcuchu dostaw i wpływa na zadowolenie konsumentów. Spełnia 5 kluczowych funkcji:
-
Pozwala kontrolować zapasy i ciągłość dostaw.
-
Optymalizuje koszty.
-
Pomaga zarządzań łańcuchami dostaw.
-
Wpływa na kontrolę towarów.
-
Zabezpiecza przed ryzykiem zakłóceń.
Magazynowanie i transport – sprawnie, szybko i oszczędnie
Firma Logit od lat działa jako profesjonalny operator logistyczny. Nasza oferta obejmuje kompleksową obsługę logistyki magazynowej, która zawiera rozładunek towarów, ich przekazanie do magazynu w Koninie, składowanie, kompletację zamówień oraz wydawanie towarów z magazynu.