Usługi magazynowe to nieodłączny element logistyki. Dlatego dostępność magazynu jest niezwykle istotna dla każdej firmy działającej w dowolnej branży. Poznaj najważniejsze funkcje i rodzaje magazynów oraz ich rolę w logistyce.
Czym są magazyny logistyczne?
Magazyn jest nieodzownym elementem łańcucha dostaw. Przechowywane są tam ładunki i towary, a następnie skompletowane zamówienia wysyłane do klientów. Przestrzeń magazynowa zorganizowana jest najczęściej w hali. Dla każdego magazynu charakterystyczny jest plan obiektu, rozmieszczenie regałów oraz poszczególnych stref: przyjęć, składowania, kompletacji zamówień oraz wysyłki.
Najważniejsze funkcje magazynów
Magazyn logistyczny jest podstawowym elementem infrastruktury. Funkcje, jakie pełni to m.in.:
- miejsce bezpiecznego składowania towarów,
- realizacja procesów związanych z obrotem towarów.
Najważniejszą funkcją magazynu jest zapewnienie miejsca na przechowywanie towarów, które w danym momencie nie są wykorzystywane przez przedsiębiorstwo. Magazyn zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych ładunków, zapasów, produktów, materiałów i sprzętów.
Magazyn pełni te funkcje przez cały czas, gdy znajduje się w nim towar. Ładunek po przyjęciu na magazyn zostaje zewidencjonowany i zaetykietowany. Weryfikowana jest zgodność rzeczywistego stanu jakościowego i ilościowego z dostarczoną dokumentacją. Wszystkie dane wprowadzane są do systemu informatycznego magazynu. Służy to zachowaniu ewidencji i ułatwia kontrolowanie stanu magazynowego oraz kompletację zamówień.
W magazynie odbywa się kompletacja zamówień. Obiekt pełni rolę podmiotu tworzącego odpowiedni zestaw produktów składających się na zamówienie. W ten sposób magazyn zapewnia odbiorcy obsługę jego zamówienia.
Jakie znaczenie ma lokalizacja magazynów?
Aby magazyn mógł dobrze pełnić swoją funkcję, musi być odpowiednio zlokalizowany. Korzystne położenie oznacza łatwą komunikację. Dzięki temu transport przebiega sprawnie i szybko, a ryzyko powstania ewentualnych opóźnień jest zminimalizowane. Krótko mówiąc, w takie lokalizacje łatwo jest dotrzeć na miejsce z dowolnego miejsca w kraju. Ulokowanie magazynu w pobliżu głównych dróg zapewnia dostęp do tras, którymi często przemieszczane są towary.
Magazyny przynależące do konkretnej firmy zwykle są lokalizowane w sposób pozwalający na optymalizację kosztów i czasu dojazdu. W przypadku dużych obiektów magazynowych, z których korzystają przedsiębiorcy z całego kraju, łatwy i szybki dojazd z różnych części Polski jest kluczowy dla utrzymania wysokiego poziomu usług i zadowolenia klientów.
Magazyny w Koninie to przykład odpowiednio zlokalizowanego kompleksu magazynowego. Z uwagi na to, że magazyny znajdują się blisko głównych szlaków komunikacyjnych, dojazd do centrum logistycznego jest łatwy i możliwy z dowolnego miejsca. Centrum Polski jest obszarem doskonale skomunikowanym z pozostałymi częściami kraju. Potencjał tej lokalizacji sprawia, że przedsiębiorcy chętnie wybierają ją na miejsce składowania swoich produktów, materiałów lub zapasów.
Rola magazynu w łańcuchu dostaw
Magazyny są niezwykle istotnym elementem procesu logistycznego. Ich rola w procesie realizacji dostaw pozwala na zachowanie ciągłości przepływu towarów. Dzięki temu przedsiębiorca ma zagwarantowane miejsce do przechowywania, konsolidacji ładunków oraz ich wysyłki. Magazyn pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw.
Korzystanie ze wsparcia profesjonalnego magazynu to sposób na uniknięcie opóźnień w wysyłkach i strat w towarach. Wszystko to pozytywnie wpływa na zachowanie ciągłości dostaw. Pozwala też uzyskać i utrwalić dobrą pozycję wśród klientów, ponieważ współpraca z centrum magazynowym przekłada się na terminowość dostaw, co potwierdza rzetelność i wiarygodność kontrahenta.
Zalety korzystania z magazynu
Przedsiębiorstwa, które składują swoje towary w magazynie logistycznym, minimalizują w ten sposób ryzyko strat spowodowanych zniszczeniem lub zgubieniem ładunków. Korzystanie z profesjonalnego centrum magazynowego sprzyja oszczędnościom nakładów pracy i czasu.
Towar składowany w magazynie jest chroniony przed wpływem czynników atmosferycznych. Zadaszone hale magazynowe zapewniają zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem, śniegiem i wilgocią. Kontrola warunków pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności i temperatury. Wentylacja pozwala uzyskać odpowiednie warunki do przechowywania różnych towarów. Dzięki temu magazyny logistyczne przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka uszkodzeń opakowań i zamkniętych w nich produktów.
Rodzaje magazynów według ich funkcji
Hale magazynowe można zakwalifikować do kilku różnych rodzajów. Jednym z kryteriów jest funkcja magazynu. Z uwagi na duże zróżnicowanie składowanych towarów oraz potrzeb i oczekiwań klientów, obiekty magazynowe różnią się od siebie pod względem zadań, jakie pełnią. Oto najważniejsze rodzaje magazynów:
- celny – magazyn, w którym przechowuje się towary oczekujące na zakończenie procedur odprawy celnej,
- produkcyjny – magazyn służący jako miejsce przechowywania surowców, materiałów i półproduktów,
- dostawczy – miejsce, gdzie przechowywane są produkty wymagające dalszej segregacji i magazynowania przez określony czas aż do momentu wysyłki. Z takich obiektów korzystają najczęściej przedsiębiorstwa z sektora e-commerce,
- kontenerowy – przeznaczony do przechowywania całych kontenerów z ładunkami,
- przeładunkowy – magazyn służący jako miejsce przeładunku i przechowywania ładunków między transportami,
- dystrybucyjny – magazyn przeznaczony do przechowywania produktów w celu dalszej sprzedaży detalicznej.
Podstawowe rodzaje konstrukcji obiektów magazynowych
Określenie rodzaju magazynu może dotyczyć także jego formy architektonicznej. Ze względu na to kryterium wyróżnia się magazyny otwarte, półotwarte i zamknięte.
Magazyn otwarty – ekonomiczny sposób na przechowywanie
Ten rodzaj magazynu jest najprostszą formą przestrzeni przeznaczonej na cele magazynowania. Magazyn otwarty przyjmuje formę placu (najczęściej ogrodzonego) o utwardzonej powierzchni, na którym można składować towary. Z oczywistych przyczyn nie nadaje się do wszystkich rodzajów ładunków. Mogą tam być magazynowane przedmioty odporne na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej magazyn otwarty to miejsce przechowywania materiałów budowlanych: drewna, cegieł, pustaków, ceramiki.
Magazyn półotwarty – proste obiekty magazynowe z zadaszeniem
W przypadku magazynów tego typu na myśl przychodzi podobieństwo do wiaty. Proste magazyny półotwarte są zadaszone i zwykle posiadają 2 lub 3 ściany. Zapewniają przechowywanym towarom stały dostęp do powietrza i ochronę przed deszczem. Można tam magazynować materiały budowlane odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, lecz wymagające zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi. Przykładem takich surowców jest cement lub gips.
Magazyn zamknięty – bezpieczna hala magazynowa
Magazynem zamkniętym nazywa się w pełni zabudowaną halę. Przestrzeń magazynowa znajduje się pod dachem, jest zamykana oraz zwykle ma zagospodarowane wnętrze. Regały i półki, systemy, infrastruktura oraz sprzęt i wyposażenie takich magazynów często pozwalają na przechowywanie delikatnych ładunków wymagających określonych warunków.
Rodzaje obiektów magazynowych a przechowywane produkty
Wśród podstawowych typów magazynów warto też wymienić podział ze względu na rodzaj przechowywanych produktów. W tej kategorii wyróżnia się:
- magazyn jednostek ładunkowych – magazyn do przechowywania ładunków w pojemnikach, kontenerach, na paletach itd.,
- magazyn towarów sypkich – przestrzeń do magazynowania produktów sypkich luzem,
- magazyn zbiorników przemysłowych – do przechowywania gazów lub płynów w zbiornikach.
Rola magazynu polega przede wszystkim na zapewnieniu miejsca do składowania towarów, produktów, materiałów i sprzętu. Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z magazynowaniem. Według różnych kryteriów można wyodrębnić wiele rodzajów magazynów. Dotyczą one konstrukcji obiektu, jego funkcji i rodzaju przechowywanych towarów.